Obrněnci na cestách - I.
Začínající miniseriál "Obrněnci na cestách" je věnován odolným mobilním počítačům. Záměrně se vyhýbám výrazu notebookům, protože ty už zdaleka nejsou jedinými zástupci na trhu "drsných strojů". Dnes si řekneme, co vše musí výrobek spadající do kategorie "odolný" splňovat.
Díky stále většímu průniku mobilních počítačů do pracovního i soukromého života uživatelů lze dnes tyto přístroje vidět i na místech, kde bychom je před pár lety ani náhodou nečekali. Notebooky se podívaly na Severní i Jižní pól, na Mount Everest, stejně jako do pouště Gobi. První "vlaštovky" jsou již používány potápěči a využití ve vesmírném výzkumu přímo na oběžné dráze je dnes již bráno jako samozřejmost. V zahraničí nic neobvyklého, když má stavbyvedoucí všechna potřebná data ve svém notebooku přímo na stavbě a v tomto vysoce prašném prostředí on-line komunikuje s investorem; či když slévači kontrolují údaje na notebooku přímo u vysokých pecí. V mrazírnách jsou bezdrátově přenášeny stavové zásoby. Podobných pracovních nasazení mobilních IT je již spousta.
Právě proto, že možnosti použití jsou skutečně široké, bylo nutné sjednotit, co vše musí přístroj spadající do kategorie "tough" / "drsoň" splňovat. Kromě nyní již běžných vlastností, jakými je např. dobrá čitelnost displeje na přímém slunci, dobrý zdvih kláves, či rychlost grafické karty, je nutností, aby přístroje měly co nejodolnější schránku, HDD chráněný před otřesy, či nabízely maximum bezdrátových technologií pro komunikaci se světem.
Čím by tedy minimálně měl být vybaven odolný notebook:
- magnesiovou nebo jinou kovovou schránkou, či schránkou z velmi odolné plastické hmoty
- vnější pryžovou ochranou rohů a dalších exponovaných částí
- vnitřní ochrannou vrstvou určenou pro vnitřnosti přístroje
- hermetickou klávesnicí odolnou proti působení vody a prachu
- kryty konektorů chránícími vodotěsně jednotlivé vstupy a výstupy z/do notebooku v případě jejich nepoužívání
- displejem s výbornou čitelností na přímém slunci, optimálně pak displejem dotykovým
Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem a skutečnosti, že tyto odolné přístroje jsou nasazovány skutečně v "nelidských" podmínkách, je nasnadě, že se cena jednotlivých modelů bude od těch běžných lišit. Nárůst pak nebývá v řádech procent, či jejich desítek, ale často se jedná o několikanásobky cen. Proto - budete-li si pořizovat odolný notebook - dovolím si Vám poradit, aby vaše volba byla tou správnou.
Pro zjednodušení Vašeho výběru Vám představíme v našem miniseriálu několik skutečně zajímavých přístrojů. Konkrétně se bude jednat o:
Notebooky
- nr3600 výrobce HP
- GoBook II výrobce Itronix
- ToughBook CF-29 výrobce Panasonic
- ToughBook CF-73 stejného výrobce
Tablet PC
- iX104-TPC výrobce Xplore Technologies
- .. 3600 společnosti HP
Před uvedením na trh vystavují výrobci své produkty nejrůznějším zatěžkávacím zkouškám. Například odolné notebooky určené pro Americké armádní síly musí vydržet níže uvedenou zátěž. Nutno podotknout, že přístroje zmiňované v našem přehledu v těchto zkouškách obstály.
1 hodina při -12,22°C | 1 hodina při +48,88°C | 101 mm vodních srážek za hodinu | Pád z výšky cca. 92 cm na překážku |
K obecnému shrnutí by to bylo dnes vše. V příštím díle se podíváme na zoubek prvnímu z avizovaných přístrojů, notebooku nr3600 společnosti Hewlett Packard.