Vylepšení pro Vás notebook.

Dnes Vám představíme tři produkty, po jejichž integraci se Váš notebook bude (1)méně zahřívat, (2) nebude tak hlučný a zároveň se mu několikanásobně sníží spotřeba při práci na bezdrátových sítích a nejen to - (3) budete se moci téměř kdekoli na světě dívat bez dalšího příslušenství na "digitální i analogovou televizi"

Začněme v Asii, kde při příležitosti veletrhu COMPUTEX v Taipei představila společnost TRANSMETA druhou generaci - vylepšenou verzi procesoru EFFICEON pracujícího na frekvenci 1,6 GHz. Jedná se o výrobek na bázi 90 nanometrové technologie a jednou z jeho předností je nízká míra zahřívání, což v praci znamená, že k uchlazení stačí běžný ventilátor. První vzorky by výrobcům měly být odeslány již v následujících dnech a v případě, že se procesor osvědčí, objeví se první notebooky, které jeho předností využívají, na trhu již na přelomu srpna a září tohoto roku.

Doprovodný obrázek

Vpravo: Efficeon (90 nm), uprostřed Efficeon 130 nm, vlevo Crusoe

Není bez zajímavosti si připomenout, že první verze procesoru Efficeon vyráběná ještě za použití 130 nanometrové technologie pracuje na frekvenci 1,0 GHz a tento model ve svých notebookách (které jsou ve velké oblibě na asijských a amerických trzích) použila například společnosti SHARPp. Na pravou míru bych rád uvedl i skutečnost, že ač za novým procesorem stojí společnost Transmeta, bude tento vyrábět Fujitsu. Předchozí verze pocházela z dílen společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC).

Doprovodný obrázek

Na výstavě nebyla tato technologie sice prezentována přímo na některém z modelů notebooků, ale byla použita standardní pracovní stanice (PC) a v druhém případě tzv. Image server, na kterém běžel Windows Media Center. Zajímavé je, že ani v PC ani v serveru nebylo žádné aktivní chlazení, což v praxi jen dokazuje nízkou hladinu zahřívání se tohoto procesoru.

 

Doprovodný obrázek

Jako poznámku pod čarou (či nad čarou) bych rád uvedl, že jsem měl možnost pracovat s přibližně 5 notebooky rozdílných výrobců a ani jeden nebylo možné po delší době provozu udržet při práci "na nohou" (či na jiné části těla) a to z důvodů značného a dosti nepříjemného zahřívání.


Společnost ALPS ELECTRIC (která s Alpami nemá skutečně nic společného, ale sídlí v Japonském hlavním městě), vyvinula nový miniaturní bezdrátový LAN modul s nízkou spotřebou pro použití v mobilních telefonech a mobilní IT.

Již v polovině května začala tato společnost se sériovou výrobou nového modulu ze série nazvané UGGZ. Výrobek je plně kompatibilní s 11 Mbps standardem IEEE802.11b. Rozměry tohoto vskutku miniaturního modelu jsou 11 x 13,7 x 1,8 mm, což je 5% zmenšení oproti stávajícímu Mini-PCI modulu používanému v notebookách. Mile překvapí jistě i spotřeba, která se ve stand-by pohybuje na 1 mW, což je vskutku zlomek spotřeby stávajících PCI modulů.

Doprovodný obrázek

To že nový modul nebyl vyvinut jen pro okrasu ukazuje i další krok, kterým se výrobce přihlásil ke spolupráci na projektu Mobile Centrex. Tento projekt, resp. tato služba je určena pro mobilní telefony, které díky ní budou moci pracovat jako mobilní terminály služby VoIP, a budou připojeny právě k bezdrátové LAN. Služba bude spuštěna v Japonsku již příští měsíc.

Na rok 2005 již společnost plánuje uvedení podstatně rychlejšího modulu standardu IEEE802.11g, který bude při stejné spotřebě nabízet uživatelům rychlost 54 Mbps o které se českým mobilním uživatelům může zatím bohužel jen zdát.


Společnost Xceive Corp. sídlící ve slunné Kalifornii ohlásila v minulých dnech zahájení prodeje nového jednočipového tuneru umožňujícího příjem jak pozemního digitálního, tak i analogového televizního signálu.

Jedná se o výrobek velikosti 7 x 7 mm, čip obsahující vše co je k příjmu televizního signálu zapotřebí. Podporovány jsou vysílací formáty ISDB-T, DVB-T a ATSC (tyto jsou používány v Japonsku, USA a EVROP2), dále evropský kabelový systém DVB-C, americký kabelový systém DOCSIS a analogové systémy NTSC, PAL a SECAM.

Pro uživatele notebooků, PDA a dalších mobilních zařízení by integrace tohoto čipu mohla znamenat možnost sledování televizního vysílání téměř po celém světě a to bez jakýchkoli větších omezení. Bohužel zatím nejsou známy další podrobnosti, tedy ani spotřeba, která je pro všechny mobilní uživatele velmi důležitá.

Čip nese název XC3028 a při jeho výrobě bude použita 0,18 mikronová technologie SiGe. čip je uložen ve standardním 48 pinovém MLF provedení. Cena nového čipu byla v první fázi prodeje stanovena na 14,50 USD. Spolu s výše uvedeným čipem přichází tento výrobce i s čipem pouze pro analogové vysílání, který je oceněn na 9,25,-USD.

Věřím, že se výše uvedené zajímavé novinky skutečně dostanou brzy do notebooků, PDA a případně i do mobilních telefonů a to nejen na Asijském, či případně Americkém trhu, ale především u nás.

Na setkání nad dalšími novinkami a zajímavostmi se těší

MR

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy