Souboj subnotebooků, aneb když dva dělají totéž.
Kategorie malých notebooků, tzv. sub-, nebo mini-notebooků získává stále více na oblibě. Důvodem nejsou jen malé rozměry a nízká váha, ale i skutečnost, že stále pokračující miniaturizací jsou již dnes tito drobečci schopni nabídnout totožný výkon jako jejich větší bratři a sestry.
My se dnes budeme věnovat přístrojům dvou předních světových výrobců, společností SONY a FUJITSU-SIEMENS.
- Začněme druhým jmenovaným - notebookem společnosti Fujitsu-Siemens. Sub notebooky této značky se řadí do série Lifebook s typovým označením "P". Několik z modelů se dostalo i k nám a nejznámější byly asi v době první datové sady, kterou nabízel jeden z našich mobilních operátorů.
Nový model s označením FUJITSU-SIEMENS P7010 váží 1,3 kg. To samo o sobě je již dobrý začátek. Rozměry jsou 19,9 x 26,1 x 3,2 (3,5) cm. Vybaven je displejem s úhlopříčkou 10,6" s rozlišením WSXGA (1280x768 pixelů). O svižnou práci se stará jak procesor Pentium-M-ULV-718 s taktem 1,1 GHz, tak i 512 MB DDR333-SDRAM paměti rozšiřitelné až na 1 GB. Čipovou řadu s integrovanou grafikou a sdílenou pamětí zastupuje Intel 855GME/ICH4-M, BIOS s ochranou pomocí hesla i pro HDD pochází od společnosti PHOENIX a jedná se o produkt Phoenix First BIOS.
Dle přání se může v notebooku otáčet pomalejší 60GB HDD (4200 rpm), nebo rychlejší 80GB HDD s 5400 otáčkami. Jednou z předností tohoto přístroje je pak modulární slot, který může nést DVD/CD-RW mechaniku, nebo přímo DVD-RW mechaniku. Kromě optické mechaniky může tento slot obsahovat další baterii díky které se prodlouží pracovní výdrž notebooku z již úctyhodných 7,5 hodiny na 10,5 hodiny.
- Druhým bojovníkem je notebook SONY VAIO VGN-X505VP. Hned při prvním potěžkání zjistíme, že spadá do jiné váhové kategorie. Váží totiž pouhých 835 g. Tento notebook je již od prosince loňského roku dostupný v Japonsku a velký ohlas tamních uživatelů přiměl výrobce i k nakročení na trh Evropský.
Operačním systémem jsou opět Windows XP ve verzi Professional a výrobce nabízí celou řadu zajímavého a užitečného příslušenství včetně speciální tašky nejen na notebook samotný, ale i na hlavní příslušenství.
Cena tohoto přístroje odpovídá standardům firmy SONY. Byla stanovena na 3.000,-EUR a notebook by se měl začít prodávat již příští měsíc.
Co říci závěrem: Jasného vítěze tohoto souboje nelze stanovit a to vzhledem k rozdílným váhovým kategoriím, a především i z toho důvodu, že každý uživatel preferuje při své práci, či zábavě něco jiného. Snad bych si jen dovolil konstatovat, že chcete-li malý a dobře vybavený notebook schopný pracovat samostatně po dlouhou dobu a bez dalších "zbytečných" příslušenství, sáhněte raději po modelu společnosti Fujitsu-Siemens. Chcete-li však zazářit všude, kde hodláte notebook používat, jistě se Vám to podaří s drobečkem firmy SONY.
Na setkání nad dalšími články se těší
MR