Portable One UX – cena za nejlepší design
Znáte prestižní evropskou soutěž IF Design Award? O soutěži vědět nemusíte, ale je dobré si hned na začátku připomenout, že notebook Portable One UX vyhrál tuto designérskou soutěž v roce 2003. Mimo krásy poskytuje dobrý výkon a je vybaven moderními technologiemi pro bezdrátový přenos dat.
Přenosné počítače již nejsou tím, čím bývaly. V dobách před několika desítkami let, kdy vrcholem výpočetní techniky byly velké sálové počítačů s týmem odborníků v pláštích kolem jsou pryč. Stejně jako se za několik let výrazně změnily počítače, obrovskou (r)evoluci prodělaly i jejich kolegové na cesty. První počítač určený k přenášení (spíše převážení) vážil přibližně 13 kg a nejednalo se o jednodílnou sestavu. K počítači se mimo plazmové obrazovky vážící několik kilogramů připojovala i "miniaturní" klávesnice upravená pro použití v terénu. Dnes by jistě takovýto přístroj vzbudil úsměv na rtech, ale v průkopnické době přenosných počítačů se jednalo o jediné dostupné řešení.
Výběr notebooku v době, kdy na trhu je nespočet výrobců a modelů, není jednoduchý. Pro běžné použití v kanceláři nebo domácnosti lze použít téměř všechny dnes nabízené počítače. Pokud zpracováváte náročná data, je nutné investovat do dané komponenty více, případně si nechat sestavit notebook na míru.
Dostáváme se, přátelé, k jádru věci. Výkon začíná v dnešní době ustupovat do pozadí a tak uživatel kupující notebook zvolí častěji vyzkoušenou značku nebo designově povedený model.
Největším překvapením a také velkou neznámou je Centrino sada s procesorem s jádrem Dothan. Toto jádro je relativně nové, mezi uživateli není příliš známé. Ty jej znají jen z recenzí, pokud vůbec. Výkonově se použité mobilní Centrino s taktem 1,6 GHz vyrovná Pentiu 4 3,2 GHz, dle některých testů jej dokonce předčí. Výhoda CPU Pentium M tkví v tom, že je méně energeticky náročné a také nepotřebuje výkonné chlazení jako Pentium 4. Tyto vlastnosti se musí zákonitě promítnout i do ceny a tak jsou notebooky se sadou Centrino o několik tisíc dražší než jejich vrstevníci s desktopovými procesory. Procesor využívá 2MB L2 Cache 400MHz.
Paměti najdeme v základní výbavě solidních 512 MB, jedná se o DDR 333. RAM je možné rozšířit na 1,2 GHz.
TFT displej o úhlopříčce 14" a rozlišení 1024 x 768 pixelů (XGA) poskytuje dle propagačních materiálů výrobce jasný a věrný obraz. Jestli se jedná o nadsazený údaj bude možné posoudit až v době psaní recenze.
Grafický výkon není nejsilnější zbraní Portable One UX. Grafická karta je integrovaná na základní desce, jedná se o typ Intel Extreme Graphics 3D/2D.
Pochvalné ódy by se daly pět na pevný disk. Kapacita 40 GB není v dnešní době ničím zvláštním, pozornost však zaslouží rychlost disku. Jedná se o HDD se 7200 otáčkami za minutu. Takové disky najdeme spíše v desktopových PC, v noteboocích jsou spíše výjimkou, nikoli pravidlem. Hlavičky i plotny jsou chráněny proti otřesům, to však neznamená, že s notebookem můžete zacházet, jak se vám zlíbí.
Optická mechanika je stále oblíbenější kombo DVD a CD-RW. Pro připojení zařízení s vysokým datovým průtokem se dají použít tři porty USB 2.0 nebo Firewire. Integrovaná čtečka paměťových karet si poradí s formáty MMC, Secure Digital, Memory Stick a Memory Stick PRO. Pro připojení k okolnímu světu můžete použít obstarožní (ale často stále používaný) modem, ethernetové rozhraní nebo Wi-Fi. Bezdrátová síť dosahuje max. teoretické rychlosti 54 Mbps, jedná se o verzi 802.11b.
K počítači je dodáván operační systém Microsoft Windows XP Professional. Notebook můžete za 1 799 USD zakoupit na webu LaptopSinc.