Obrněnci na cestách - III.
Dnes, ve třetím díle našeho miniseriálu, si představíme notebook společnosti Itronix s typovým označením GoBook II, který byl vzorem a s největší pravděpodobností i přímým předchůdcem notebooku nr3600, o němž jsme psali v minulém díle.
Ještě než se pustíte do četby dnešního článku, rád bych Vás - pokud jste pravidelným čtenářem (čtenářkou) - upozornil na to, že případné pocity DEJA-VU nejsou způsobeny oslabením Vašeho organismu.
Společnost Itronix byla jedním z průkopníků odolné kategorie notebooků. Už jejich první výrobek byl velkým průlomem, a proto se výrobce rozhodl v oblíbené GoBook řadě pokračovat novým, ještě nadupanějším modelem. Nový notebook váží 3,18 kg a dostává se tak hmotnostně na úroveň levnějších kancelářských notebooků.
Ačkoliv je nejtěžší z testovaných notebooků, nezachází se s ním vůbec špatně. Výrobce totiž myslel na skutečnost, že odolný notebook není třeba nosit v tašce, kufříku, či pouzdře, a proto přímo tento model vybavil velmi zajímavým a praktickým držadlem, které nazval Bat Hook. To slouží nejen při přenášení samotném, ale lze jím notebook při práci s ním i podepřít a tím i naklonit, což podporuje mimo jiné i chlazení.
Na pravé straně displeje je ohebná pogumovaná anténa pro bezdrátové datové přenosy. Je třeba podotknout, že bezdrátové přenosy v podání GoBook II znamenají hned tři typy těchto přenosů a tyto mohou navíc pracovat souběžně, což je více než zajímavé. Typickou konfigurací je bezdrátová LAN, bezdrátový např. GSM modem a Bluetooth. Všechny komunikační moduly jsou navíc výměnné, což uživateli umožňuje jejich pravidelný update v případě novějších verzí, či technologií.
Při práci v terénu jistě nejeden uživatel ocení podsvícenou a impregnovanou klávesnici, odolnou proti působení vody. Druhou užitečnou lahůdkou může být snadno vyjímatelný HDD o kapacitě 40 nebo 80 GB, který je šikovně umístěn vpravo za baterií. Co se týče výpočetní kapacity, je notebook vybaven procesorem Pentium 4 1,7 GHz, 512 MB DDR paměti a DVD mechanikou ukrytou za vodotěsnými dvířky.
Model se základním vybavením stojí kolem 4.000,- USD. Je li uživatel náročnější a chce-li lepší typ displeje, či lepší komunikační moduly, může se cena snadno vyšplhat i o polovinu výše...
Co se týče praktických "tvrdých" testů popisovaných v první části našeho seriálu, absolvoval je tento model poměrně dobře. Pojďme si říci, kde nastaly problémy:
- Výdrž baterie byla kratší než udávané 3 hodiny
- Při zmrazení odmítala baterie práci, po zahřátí o pár stupínků však znovu naběhla.
- Při vodní zkoušce bojkotoval práci touchpad. Po otření vrstvy vody pracoval však bez jakýchkoli problémů. (dotykový displej tento problém neměl).
- Notebook bohužel propadl při zkoušce pádu, kdy odešlo podsvícení displeje. Přístroj fungoval, ale na displeji nebylo téměř nic vidět.
V případě, že Vás tento přístroj natolik zaujal, že uvažujete o jeho koupi, doporučuji Vám návštěvu stránek výrobce, které Vám prozradí i technické detaily, na něž nám v tomto článku nezbylo místo. Link na výrobce je http://www.itronix.com/