Cenová revoluce - PDA za 12 USD
Konečně si první výrobce dovolil prolomit cenovou bariéru. Nový výrobek, který vám dnes představíme, se jmenuje MAGIC SCREEN a uživateli nabízí to, co skrývá v názvu samotném.
Zatímco se v našich zeměpisných šířkách začínají mobilní počítače teprve dostávat z manažerské úrovně i mezi "prostý lid a studenty", je ve Spojených státech amerických nabízeno již první PDA pro děti předškolního věku a to za neuvěřitelných 12,-USD. Nový výrobek se celým názvem jmenuje Playskool Magic Screen Palm Size Learner a jak tvrdí jeho výrobce, mohlo by se brzy stát, že předběhne tak oblíbený "vstupní model Palm Zire" se 3 miliony prodaných kusů a stane se nejprodávanějším přístrojem tohoto typu na trhu...
MAGIC SCREEN, jak se výrobku též říká, prolomil - a to velmi citelně - pomyslnou dolní cenovou hranici 100,-USD a je faktem, že chce zaujmout nejen cenou, ale i jednoduchostí používání. V regálech obchodů je tento přístroj nepřehlédnutelný. Má jednoduchý design a tento navíc umožňuje, ba přímo křičí po tom, aby si potenciální kupec přístroj rovnou vzal a vyzkoušel si ho např. za chůze po obchodním domě, nebo aby zjistil čitelnost displeje v různých světelných podmínkách.
Hardwarové vybavení
Jednoduchost používání podtrhuje i přibalený uživatelský manuál čítající pouhé 3, ano čtete správně, slovy tři strany. Více netřeba. Magic Screen je vyroben z plastu, čímž bylo dosaženo snížení výrobních nákladů. Plastová jsou i dvě uživatelská tlačítka umístěná spolu s reproduktorem v přední části a označená výrazně písmeny "ABC" a číslicemi "123". Tímto by mělo být zamezeno problémům s ovládáním.
K ovládání slouží kromě již zmíněných hardwarových tlačítek i dotykový displej se Stylusem. S ohledem na uživatelskou skupinu, pro kterou je Magic Screen určen, a výtkám některých uživatelů běžných PDA, je stylus přímo gigantický. A nejen to. Proti ztrátě je zajištěn pevným spojením přímo s tělem přístroje. Ve srovnání s párátky, pardon. stylusy jiných značek, sedí tento v dlani skutečně dobře .
Zadní strana přístroje obsahuje kryt úložného prostoru baterií, zajištěný šroubem, a resetovací otvor, do kterého se bohužel nevejde špička stylusu, tak jak to bývá zvykem a proto je k resetu nutno použít jiný, vhodnější nástroj. Vzhledem k větším rozměrům tohoto PDA bylo možno k napájení použít tři běžné tužkové AA baterie. Tyto však dokáží vzhledem k použité technologii displeje přístroj pohánět celé týdny, ne-li měsíce. Takže zapomeňte na věčné kabely, nabíječky a další nezbytné "zbytečnosti".
Displej
Je důležitou součástí každého PDA. Protože výrobce je v PDA businessu poměrně nový, rozhodl se (musím podotknout, že moudře) pro kooperaci s třetí stranou, která právě tuto důležitou část přístroje dodává. Odzkoušení více přístrojů pak utvrzuje domněnku, že se jedná pouze o jednoho dodavatele zaručujícího stále stejnou kvalitu. Displej je, jak už bylo zmíněno výše, dotykový.
Zkušeným uživatelům musí být při pohledu na cenu naprosto jasné, že se nemůže jednat o displej s vysokým rozlišení. Mají pravdu. Rozlišení je 12x12 pixelů. A i když to neodpovídá zrovna standardu, svůj účel plní. Zobrazení písmen i číslic probíhalo naprosto bez problémů. Kde však má však Magic Screen slabinu, je zobrazení více znaků naráz a bohužel ani rychlost přepisování obrazovky nepatří ke špičkám ve své třídě.
Zde jsou dvě ukázky, konkrétně se jedná o číslo "2" a písmeno "A".
Za přímého slunce je displej, stejně jako u jiných přístrojů, hůře čitelný a stejný problém se bohužel objevuje i při horších (tmavších) světelných podmínkách, kde je citelně znát různý stupeň svítivosti jeho jednotlivých částí. Myslím též, že se nebude jednat o ideální nástroj pro sledování videa, což považuji za škodu.
Audio vybavení
Co je naprosto fascinující, je reproduktor. Jedná se bez nadsázky o nejsilněji hrající reproduktor ze všech přístrojů na trhu. Je to fantastická vlastnost, a to až do okamžiku, než zjistíte, že vzhledem k redukci výrobních nákladů byla vypuštěná jakákoliv možnost regulace hlasitosti. Používání např. při obchodních jednáních, či v MHD, nebo dokonce v divadle bude jistě problematické... Kromě regulátoru hlasitosti není v přístroji ani mikrofon, a ani výstup na sluchátka.
Softwarové vybavení
Co se týče vybavení přístroje, hrály zde opět značnou roli redukované výrobní náklady. Tyto prakticky znemožnily použití standardní OS PALM, či Windows a dokonce ani Linux neuspěl. Použit byl OS vlastní a to znamenalo mimo jiné i nemožnost kompatibility s přístroji jiných značek. Ačkoli by je mohl uživatel očekávat, nejsou integrovány žádné PIM aplikace. Tyto byly nahrazeny aplikacemi početními a písmennými. Nezbývá než věřit, že se některý z výrobců SW pro mobilní počítače do projektu zapojí a nabídne vše potřebné uživatelům jako třetí strana.
Součástí SW vybavení je také agent Smajlík. Tento provádí dokonale všemi záludnostmi, které by mohly na uživatele čekat, a jednou z velmi příjemných vlastností např. je i krásné rozloučení prostřednictvím zprávy "GOODBYE" která se objeví na displeji při delší prodlevě v používání.
Na závěr ještě stručné shrnutí hlavních kladů a záporů Magic Screen
Klady | Zápory |
|
|
Na závěr link na výrobce: http://www.hasbropreschool.com/pl/page.viewproduct/product_id.13036/dn/playskool/default.cfm
Věřím, že Vás dnešní novinka zaujala a těším se na setkání nad dalšími články