Bluetooth aneb svět bez drátů
O Bluetooth už slyšel zřejmě každý, kdo se byť jen trochu zajímá o problematiku přenosu dat. Kde se ale tato technologie vzala? Jaký má cíl? Co se jejím tvůrcům podařilo a v čem jsou naopak největší nedostatky? Co nám může dnes nabídnout? A konečně - čeká ji zářivá budoucnost, nebo zmizí v propadlišti IT dějin?
Použití
Jak jste se už jistě dočetli, hlavní použití by měl Bluetooth nalézt v komunikaci mezi zařízeními jako je PC, notebook, tiskárna, PDA, mobilní telefon, headset aj. Lze ho ovšem použít i pro periferie, jako je například digitální fotoaparát, bezdrátová klávesnice s myší a další. Možnosti jsou omezené pouze dosahem přenosu, jeho rychlostí, cenou zařízení a fantazií výrobce. Bluetooth by tak mohl vytlačit starší bezkontaktní rozhraní, jako je například infraport.
Profily
Se širokou univerzálností Bluetooth standardu, použitelného v širokém spektru zařízení, by zajisté přišly problémy spojené se specifickými potřebami každého specializovaného hardware. Z tohoto důvodu byly zavedeny takzvané profily (v současné době jich existuje něco ke třiceti), zajišťující požadované funkce. Jsou to například tyto:
- Generic Access Profile (základní profil, zajišťuje připojení, řízení a bezpečnost)
- Serial Port Profile
- Synchronization Profile
- Cordless Telephony Profile
- Video Conferencing Profile
- Local Positioning Profile
- Dial Up Networking Profile
- Fax Profile
- Hands Free Profile
- Headset Profile
a další.
V budoucnu by mohl Bluetooth nalézt další funkce, například placení služeb jako je parkovné, zálohování dat nebo identifikace osoby - to vše bez nutnosti zásahu uživatele, plně automaticky.
Jaká je tedy budoucnost Bluetooth?
Relativně jednoduché použití, obrovská univerzálnost, stabilita a bezpečnost přenosu...co tedy brání masivnějšímu rozšíření této technologie? Odpověď je jednoduchá - je to cena. Jako příklad uveďme optickou bezdrátovou myš Logitech MX900 s Bluetooth rozhraním, která je oproti své sestře MX700, disponující pouze "obyčejnou" bezdrátovou komunikací, o více než 600Kč dražší. Na co jsou nám potom prohlášení SIG o pětidolarovém chipu? Jako všude se zde jedná o začarovaný kruh, kdy vysoká cena technologie zabraňuje masívnějšímu rozšíření a to zpětně nedovoluje výrobcům produkovat větší výrobní série a tím snižovat cenu. U běžného uživatele poté často nižší cena zastaralejšího zařízení zvítězí nad výhodami nové technologie. Optimisticky bych ale naopak viděl použití Bluetooth rozhraní v podnikové sféře, kde čas ušetřený použitím rychlého univerzálního rozhraní má daleko větší cenu než pár korun ušetřených při pořizování elektronického vybavení. Bluetooth by se pak opravdu stal komunikačním nástrojem pro každého.
Chcete-li se dozvědět více informací:
www.bluetooth.com
www.bluetooth.org