Právě se nacházíte:

AMD v notebooku?

Za obrovským nárůstem prodeje osobních počítačů, což do značné míry překvapilo i samotné analytiky, stojí vzrůstající zájem o mobilní počítače, na kterých už je možné během cesty skutečně pracovat a ne je jen přenášet. Společnosti Intel nemůžeme upřít výsady, jenž do tohoto segmentu přinesla, ale také není správné ignorovat i další výrobce, kteří se na tomto poli začínají objevovat.

Když si to tak vezmeme, Centrino je v podstatě čipová sada standardně vybavená Wi-Fi adaptérem, dodávaným spolu s nízko-napěťovým procesorem.

Centrino možná působí skvěle, ale to jen díky famózní marketingové strategii v médiích - stále je to ale jen "určitý soubor výrobků" a nazývat ho technologií je možná trochu přehnané.

Když se malinko ohlédneme do minulosti, tak u společnosti AMD vidíme snahu o mobilní procesory. Konkrétně mluvíme o řadě mobilních procesorů AMD K-2 a K-6 III, které přišly s technologií PowerNow!, určenou na snižování spotřeby energie. I předtím ale byl znám způsob přepínání mezi maximální frekvencí a minimální (v čase nečinnosti) a byl definován ve správě napájení ACPI. Na podobném principu pracuje i technologie Enhanced SpeedStep při procesorech Pentium III-M a Pentium 4 Mobile. Revolučnost technologie PowerNow! spočívá ve variabilním přepínání frekvence dle aktuální potřeby po 100 MHz (30x/sek.). Například při spuštění přehrávače DVD nepřepne procesor na max. výkon, ale pracovní frekvence stoupne a podle potřeby opět klesne, čímž se přizpůsobí aktuálním požadavkům operačního systému. Nové procesory od společnosti Intel – Pentium M pracují na téměř stejném principu. Prvenství však AMD už nikdo v tomto směru nevezme. Je veliká škoda, že spotřeba samotného procesoru nedovolovala využít tuto výhodu okamžitě. Pro starší operační systémy AMD dodává ovladače spolu s aplikací AMD PowerNow! Dashboard, která ukazuje funkčnost tohoto systému. Ve Windows XP je tato podpora už zabudovaná, ale samotná aplikace tam funguje také.

Mobilní „ká šestky“  byly i v době prvních Athlonů (slot A) hlavním pilířem AMD v tomto segmentu a změnilo se to až příchodem Athlonů 4 (mobilní procesor postavený na jádře Palomino s implementovanou technologií PowerNow! 2). Ale i tento procesor měl bohužel příliš velkou spotřebu. Až s příchodem 0,13 mikronové technologie přišly první XP-M, které byly později postaveny na novém jádře – Barton, kde se už dosáhlo rozumné spotřeby 45 W. V březnu minulého roku společnost AMD uvedla procesory postavené na jádře Thoroughbred, u kterých se snížila spotřeba na 25 W – byly to modely 1400 + až 1800+. V červenci následovaly verze s 512 kB L2 cache (1900+ a 2000+), už s jádrem Barton. Spotřeba u Low Voltage modelů je kolem 25 W a jsou elektronicky kompatibilní s paticí Socket A v specifickém mikroPGA balení. Low Voltage varianty umožňují dosahovat výdrž baterie u notebooku 3 – 3,5 hodiny, přičemž cena procesorů je výrazně nižší než cena procesorů Pentium M.

Společnost AMD narozdíl o Intelu, který specifikuje referenční design, dává výrobcům velkou volnost ve výběru komponentů. Jak je vidět, problém v procesorech nebude. Proč se tedy na trhu objevuje tak malý notebook s procesorem od AMD? Je to hlavně z důvodu absence kvalitních čipových sad, protože mnoho výrobců je přehlíží. Máme tady mírně modifikované sady desktopové verze od společnosti SiS nebo integrované čipsety od společnosti VIA, ale to je vše. Jenže situace se naštěstí mění. Stačí vzpomenout na první speciální čip IGP320 od ATI, který je s oblibou kombinován se southbrige čipem od ALi. Doufejme, že se časem situace ještě zlepší, protože jsou vidět určité náznaky i od společnosti nVidia, a tak můžeme doufat jen v lepší budoucnost.

Nový mobilní Athlon 64 nedává se svou spotřebou 81,5 W naději na žádné vytrvalostní rekordy, situace se ale může změnit uvedením procesoru, který  bude vyráběn 0,09 mikronovou technologií. Největší škoda je, že je v Evropě  hodně málo výrobců, kteří sáhnou po LV modelu Athlonu. Pro výrobce má v tomto případě prioritu trh americký, respektive asijský, neboť právě tam na ně čekají největší zisky. Modely prodávané v Evropě jsou obvykle vybavené 45 W mainstreamovým procesorem s jádrem Thoroughbred či Barton. Některé levnější neznačkové produkty kategorie „desktop replacement“ v německých supermarketech dokonce běžnými desktopovými Athlonmi XP! Je tedy pochopitelné, že prodejem takových sestav se obraz o mobilních procesorech z řady AMD u zákazníků nezmnění. Ale abychom dnes neskončili tak pesimisticky, máme pro vás připravený malý seznam nejzajímavějších notebooků osazených procesorem z dílně AMD.  

Přehled  specifikace procesorů uváděních v článku:

 

 

Athlon 64

Athlon XP - M

Athlon XP - M

Athlon XP - M

označení řady

Desktop Replacement

Desktop Replacement

Mainstream

Low Voltage

model

3200+ až 3000+

2800+ až 2000+

2600+ až 1400+

2100+ až 1400+

cílový segment

alternativa k desktopu

alternativa k desktopu

střední třída

ultrapřenosný

systémová sběrnice

1,6 GHz Bus (Hypertransport)

FSB 266 Mhz

266 MHz

266 MHz

L1 cache

128 kB

128 kB

128 kB

128 kB

L2 cache

1MB „ClawHammer“

512 kB „Barton“

256 kB „Thoroughbred“

512 kB „Barton“

256 kB „Thoroughbred“

512 kB „Barton“

256 kB „Thoroughbred“

výrobní technologie

0,13 SOI

0,13

0,13

O,13

správa napájení

AMD PowerNow!

AMD PowerNow!

AMD PowerNow!

AMD PowerNow!

napětí

1,1V – 1,5 V

1,3 V – 1,65 V

1,05 V – 1,45 V

1,05 V – 1,25 V

spotřeba

81,5 W

72 W

35 W, 45 W

25 W

 

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy